Проєкт «Історія на часі»

2-4 жовтня за підтримки управління Молоді та спорту Львівської ОВА у межах конкурсу проєктів програми «Молодь Львівщини» відбувся  проєкт  « Історія на часі», спрямований на реалізацію Стратегії національно-патріотичного виховання, а саме на: формування національно-культурної громадянської ідентичності, почуття власної та національної гідності, вироблення активної громадянської та державницької позиції. Така позиція не виникає сама по собі, а формується різними шляхами, засобами та викликами.

Історія – це не тільки перелік дат, подій та персоналій, а натхнення з історій успіху, доленосних рішень, перемог та навіть поразок. Історія є тим, що об’єднує нас у націю у власній країні. Знання минулого дають силу бути сучасним, жити й діяти тут і тепер, спираючись на міцні принципи й цінності.

Учасниками проєкту стали освітні заклади Львівщини: Самбірський фаховий коледж економіки та інформаційних технологій, Бабинська гімназія Новокалинівської ОТГ, КЗ ЛОР Львівський фаховий коледж культури і мистецтв, Новороздільський політехнічний фаховий коледж, КЗ ЛОР «Бродівський фаховий педагогічний коледж імені М. Шашкевича», ВСП «Фаховий коледж інформаційних технологій НУ «Львівська політехніка», ВСП «Львівський фаховий коледж харчових технологій та бізнесу» Національного університету харчових технологій.

Проєкт «Історія на часі» мав триденний перебіг, від студентської науково- практичної конференції «Українці незламні- від УПА до Азовсталі» до вивчення місць бойової слави воїнів УПА нашого регіону. «Саме в такому поєднанні заходів можна якнайглибше переосмислити події минулого та сьогодення, та доторкнутися до історичної пам’яті, адже наукові розвідки здобувачів освіти про діяльність УПА та приклади бойового духу воїнів новітньої історії, дозволяють провести паралелі та сформувати ціннісно-смисловий аспект подій. А екскурсії по бойовим місцям слави воїнів УПА –   місця утворення УГВР в с. Сприня, вежі пам’яті на горі Діл, музею Кирила Осьмака в с. Недільна – це своєрідний місток, який єднає покоління та  надає значимості вивчення історії України», – зазначила Наталія Герговська, координатор проєкту.

Перший день проєкту – виступи доповідачів, одинадцять тематичних наукових тез, які супроводжувались презентаціями, обговоренням, доповненнями науковими керівниками, незапланованими розповідями присутніх – склали алгоритм конференції. Як відмітила Тетяна Жукова, науковий керівник доповідачки Валерії Яворської, що «такі конференції надзвичайно актуальні на сьогоднішній день. Адже ми переживаємо черговий виток історії, в якому вкотре відстоюємо свою незалежність. Незламний дух українців — приклад мужності та відваги, завдяки якому наш народ гідно тримає опір ворожій агресії. Власне, гортаючи сторінки історії, учасники проєкту мали змогу зануритися в  героїчне минуле та сьогодення українців».

Науковий аналіз історичних подій боротьби українських патріотів на Бродівщині та в Золочівській окрузі зробили Олександр Оссас та його науковий керівник Сергій Косовський, учасники проєкту, адже вивчати свій рідний край- це і є жива пам’ять про минуле.

 По завершенню конференції, після вручення сертифікатів учасника проєкту, музичним привітанням поділились гості з Львівського фахового коледжу культури та мистецтв, Бродівського фахового педагогічного коледжу імені М. Шашкевича та господарі заходу. Звучала патріотична тематика пісні, наповнена надією, незламним оптимізмом і глибокою любов’ю до рідної землі та прагненням до перемоги.

Учасники проєкту ознайомились з результатами онлайн-опитування «Патріотичне виховання». Дуже втішила статистика активності та варіанти виборів респондетів, наприклад, 85% планують залишитися в Україні; 93% вважають мову ознакою патріотизму; 75 % готові воювати за Україну.

Учасниками конференції від Самбірського фахового коледжу економіки та інформаційних технологій були:

Святослав Тимців «ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ УПА ТА ЇЇ ВПЛИВ НА СУЧАСНІСТЬ», здобувач освіти ІІ курсу, спеціальність «Розробка програмного забезпечення»

Максиміліан Рудницький «УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ ТА НАЦІОНАЛЬНА СВІДОМІСТЬ», здобувач освіти ІV, спеціальність «Розробка програмного забезпечення»

Марта Антошик «УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ ЯК ВІЙСЬКОВО – ПОЛІТИЧНЕ ФОРМУВАННЯ», здобувачка освіти ІІ курсу, спеціальність «Підриємництво торгівля та біржова діяльність»

Олена Базар «ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ УПА», здобувачка освіти ІІ курсу, спеціальність «Економіка»

Олена Матійцьо «АЗОВСТАЛЬ» ЯК ТВЕРДИНА НЕЗЛАМНОГО УКРАЇНСЬКОГО ДУХУ Й ГЕРОЇЗМУ, здобувачка освіти ІІ курсу, спеціальність «Підриємництво, торгівля та біржова діяльність»

Ярина Милянець «НЕЗЛАМНИЙ УКРАЇНЕЦЬ – БОЙОВИЙ ДУХ ВАСИЛЯ СЛІПАКА, здобувачка освіти ІІ курсу, спеціальність «Економіка»

 

Наступний день розпочався з оглядової екскурсії міста  Самбора, яку провели здобувачки освіти Самбірського фахового коледжу економіки та інформаційних технологій та учасниці проєкту Олена Піхо та Антоніна Беца. В свою розповідь вони вклали краєзнавчу інформацію про історичне місто та його пам’ятки.  Відвідування історико-краєзнавчого музею «Бойківщина», аптеки – музею «Під зіркою» та смакування там трав’яного чаю, створило атмосферу бажання заспівати зворушливі рядки пісні «Там під Львівським замком..». «Піднявшись на оглядовий майданчик ратуші, дуже хотілось ще раз в подумках пригадати цікаві факти про місто, про його історичну славу та насолоджуватися тишою відсутності повітряної тривоги», – поділився враженнями учасник проєту Максим Онім, здобувач освіти Новороздільського політехнічного фахового коледжу.

Друга половина дня обіцяла бути дуже зворушливою, адже учасники проєкту їхали на місце утворення Української Головної Визвольної Ради в село Сприня, місце, де  був сформований орган політичного керівництва українським визвольним рухом для боротьби з німецьким нацизмом та російським більшовизмом за державну самостійність України в 1944 році.  «Гутірка сторінками створення та діяльності УГВР, оповідки викладачів історії, огляд  криївки створили відчуття, що ніби ти  доторкнувся до минулого та відчув його сповна», – ділилась думками учасниця проєкту Олена Матійцьо.

«Приємно було спостерігати за здобувачами освіти, як вони самоорганізувались до гри у волейбол, як з апетитом куштували смачний куліш на свіжому повітрі та співати не одну повстанську пісню під супровід гітари. Вміють працювати, досліжувати та вміють відпочивати», – з гордістю підсумувала голова ГО «Студія «БІЗНЕС-ПРОСТІР» Леся Касій.

День третій– це село Недільна, гора Діл, Вежа пам’яті… «Неспішучи піднімаючись в гору, обговорювали як все відбувалось в серпні 1943 року, про бій на горі, про зраду та подвиг, як поховали в братській могилі 43 воїнів УПА, як вшановують їх пам’ять сьогодні та дуже хотілось піднятись на вежу та вдарити в дзвін, щоб віддати шану загиблим, адже я вперше в цьому краї», – зворушливо коментує учасник проєкту Остап Кривута, приїхавши з Львівського фахового  коледжу культури та мистецтв. Науковий керівник юнака, Ольга Боднар зауважила «Проєкт закінчився, але залишив  повагу та гордість до минулого, роздуми про майбутнє та впевненість, що наш народ, наші воїни є героїчними та мужніми. Нас не скорив ворог в ХХ ст., тим більше не підкорить і зараз!».

Про проведення Проєкту буде нагадувати історичний календар на 2024 рік «Історія на часі», який підготували координатори проєкту, розмістивши  в ньому 12 світлин та 59 історичних дат, які дуже важливі для утвердження української національної та громадянської ідентичності сучасної молоді.