Будьте здорові

7 квітня - Всесвітній день здоров`я.

       7 квітня весь світ святкує Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь створення, а точніше – прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у 1948 році.

       Щороку Всесвітній день здоров’я проходить під знаком однієї, важливої для суспільства теми. Цьогорічна тема Всесвітнього дня здоров’я – «Моє здоров’я, моє право».

       Мета святкування — підкреслити важливість здоров’я кожної людини і людства в цілому. У наш час здоров’я — це не відсутність хвороб, а фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до інших людей, так і до навколишнього середовища.

       Згідно зданими вчених, здоров’я залежить від багатьох чинників: на 50% воно обумовлено способом життя людини, на 10% від рівня розвитку медицини,на 20% від стану довкілля, 20% становить спадковість.

       Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби. Висновок такий — необхідність вести здоровий образ життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні, тому що він (здоровий образ) — є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров’я навіть у складних екологічних і соціально-економічних умовах, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля.

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

       #Туберкульоз – це бактеріальна інфекція, яка насамперед вражає легені та інші частини тіла. До найрозповсюдженіших симптомів належать: хронічний кашель з кров’янистим слизом, лихоманка та нічна пітливість, втрата ваги.

       🔍Джерело туберкульозної інфекції – хвора людина з активною формою захворювання, яка виділяє мікобактерію і передає хворобу повітряно-крапельним шляхом.

       📊🌏Туберкульоз вражає людей протягом тисячоліть і досі залишається одним із найбільш смертоносних інфекційних захворювань у світі. Щодня від нього вмирає близько 4000 людей. За даними World Health Organization (WHO), більше ніж 90% випадків захворювання на туберкульоз зафіксовано у країнах з низьким та середнім рівнем доходу. В Україні кожен 4-ий випадок туберкульозу – це мультирезистентний туберкульоз.

       ☝️Ризик інфікування туберкульозом у ВІЛ-інфікованої особи зростає в десятки разів, захворювання може протікати у прихованій формі, без проявів. Окрім того, у людей з ВІЛ-інфекцією часто зустрічається позалегеневий туберкульоз, коли інфекція вражає лімфатичні вузли, кістки і суглоби, сечостатеві органи, плевру, головний мозок та його оболонки, очі, шкіру, кишківник та ін.

       📌Туберкульоз передається:

🗣️повітряно-крапельним шляхом (при кашлі, чханні та ін.);
🗣️аліментарним (з продуктами харчування)
🗣️контактним (посуд, предмети побуту);
🗣️внутрішньоутробним (від матері до дитини під час вагітності).

       🚩Тривожні симптоми туберкульозу🚩:

👉Кашель або покашлювання впродовж 2 та більше тижнів, можливе кровохаркання.
👉Зниження ваги не пов’язане зі змінами у дієті та фізичними навантаженнями.
👉Підвищення температури тіла упродовж 1 тижня та довше (37-37,5 С).
👉Наявність пітливості вночі.
👉Збільшення лімфатичних вузлів.
👉Біль або неприємні відчуття у грудях чи суглобах.
👉Підвищена втомлюваність та слабкість.

       ‼️Якщо ви помітили щонайменше 3 із перерахованих проявів, обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря.

       ‼️Аби уникнути інфікування туберкульозом‼️:

✅Дотримуйтесь етикету кашлю. Якщо хтось поруч кашляє або чхає, відійдіть від людини.
✅Зміцнюйте імунітет.
✅Захистіться від інфекції за допомогою вакцини БЦЖ. Якщо ж ви не отримала щеплення в пологовому, зверніться до педіатра або сімейного лікаря.

       🙏Чим раніше виявити захворювання та розпочати лікування, тим більше шансів на швидке одужання!

Щороку 1 грудня ми говоримо про боротьбу з ВІЛ та СНІД

     🎗 Щороку 1 грудня ми говоримо про боротьбу з вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) та захворюванням, яке він може викликати – синдром набутого імунодефіциту (СНІД).

     Внаслідок СНІДу у світі померло близько 40 мільйонів людей. Минулого року СНІД забрав 630 тисяч життів, а понад 1 мільйон людей заразилися ВІЛ. В Україні у 2022 році внаслідок СНІДу померли 1 293 людей, упродовж 2023 (станом на 1 листопада) – ще 1 198.

     ВІЛ передається через кров, сперму та прееякулят, вагінальні та ректальні виділення і грудне молоко. Заразитися ним може будь-хто — чоловіки та жінки через незахищений секс, дорослі та діти внаслідок зараження при пораненні, під час надання чи отримання домедичної допомоги, діти — під час внутрішньоутробного розвитку чи пологів ВІЛ-позитивної матері, яка не отримувала необхідного лікування.

     Кількість випадків ВІЛ-інфікованих в Україні щороку зростає. На 1 листопада 2023 року встановлено 158 803 випадків ВІЛ-інфекції і 48 908 випадків СНІДу, з них 9 769 випадків ВІЛ і 2 738 випадків СНІДу зареєстровано у 2023 році. Але насправді цифра може бути більшою, адже кожна четверта людина із ВІЛ не знає про свій діагноз.

     Водночас позитивний тест на ВІЛ уже не є вироком. Існує надійний спосіб тримати вірус під контролем за допомогою ліків. Це – антиретровірусна терапія, завдяки якій ВІЛ-інфікована людина може жити довге і повноцінне життя, народжувати здорових дітей і не поширювати вірус серед інших.
Пам’ятайте, що зараженню ВІЛ запобігають презервативи, гумові рукавички та медичні окуляри, користування стерильними хірургічними інструментами та одноразовими голками. А передачі ВІЛ та розвитку хвороби в разі носійства запобігає антиретровірусна терапія.

Палити не модно!

    Сьогодні, у Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням, хочу ще раз нагадати про те, що цигарковий дим є причиною розвитку поширених захворювань легень-раку, хронічного обструктивного захворювання легень

    🎯Цигарковий дим шкодить і тим , хто не палить, але знаходиться тривало з тими, хто палить (дихає димом) Безпечного рівня дії вторинного тютюнового диму(пасивного паління)не існує

    🎯Останні дослідження підтверджують шкідливу дію електронних цигарок і кальяну на стан захисних механізмів легень.

    🎯Вагітні жінки, які палять, мають підвищений ризик викиднів.

    🎯Пасивне паління підвищує ризик розвитку бронхіальної астми у дітей.

    🎯Багато речей ми можемо виправити самі!Деякі події можемо відвернути.Наприклад, кинути палити і не померти від раку або хронічного обструктивного захворювання легень.(ХОЗЛ)

    За даними ВОЗ щорічно від ХОЗЛ помирає близько 2.8 млн.людей.Давайте не будемо в цьому списку😊

    💯Відмовтеся від цієї шкідливої звички і будьте здорові!😊❤

Європейський тиждень громадського здоров’я з теми корисних звичок.

    Розпочинаємо Європейський тиждень громадського здоров’я з теми корисних звичок.

    Здоровий спосіб життя, про який кожен і кожна з нас чули принаймні раз, формується саме з їх дотримання. Проте ці звички дуже непросто зробити щоденною рутиною.

    Згідно з дослідженням, проведеним у 2021 році, може знадобитися в середньому 59 днів, щоби нова звичка стала автоматичною. Інше дослідження, проведене у 2012 році, показало, що для зміни звичної поведінки потрібно приблизно 10 тижнів.

    Може здатися, що повномасштабна війна – не час для турботи про себе. Але насправді немає кращого часу, щоби приділити увагу своєму здоров’ю, ніж зараз, адже нам ще відбудовувати країну!

    Тож які корисні звички варто обрати для повсякдення? З чого починати шлях до здорового способу життя? Розповідаємо, як досягти великих змін завдяки маленьким щоденним крокам. 👇

Безсоння

    👨‍⚕ За статистикою, від безсоння страждає понад 10 % населення розвинених країн, а в кожного другого спостерігається один або декілька симптомів розладу сну.

    Якби ми мали українську статистику, то, напевно, вона була б набагато гіршою. Після 24 лютого 2022 року, мабуть, лише 10 % українців можуть похвалитися відсутністю тих або інших порушень сну.

    Натомість сон є одним із найважливіших аспектів повсякденного життя і найголовнішою складовою повноцінного відпочинку. Хороший нічний сон дає тілу час і можливість добре відновитися. На жаль, багато людей нехтують сном заради роботи, улюбленого серіалу чи перегляду стрічки соціальних мереж.

    ❗ Не варто сприймати недосипання легковажно.

    Під час сну в тілі відбувається відновлення пошкоджених клітин. Якщо не відбудеться повноцінна регенерація, організм стає більш вразливим. Хронічна нестача сну може спричинити проблеми з імунітетом і пам’яттю, підвищення рівня стресу та навіть ожиріння.

    Одним із найгірших наслідків недосипання є сильна запальна реакція, яка є способом організму боротися з проблемами. Без якісного відпочинку імунні клітини починають пошкоджувати здорові, підвищуючи ризик захворювань серця і судин, діабету та артриту. Дослідження свідчать і про зв’язок між поганим сном і передчасним старінням клітин.

    Oleg Shvets, президент Асоціації дієтологів України, консультант з громадського здоровʼя МОЗ України, розповів про продукти, які дозволять зробити сон спокійнішим, а загальний стан здоров’я – кращим. 👇

Вітряна віспа

Епілепсія

    👨‍⚕ Епілепсія — це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Частіше за все вони проявляються в вигляді неконтрольованих судом різної інтенсивності, іноді — втрати свідомості.

    Що робити, якщо у людини поряд із вами стався епілептичний напад?

    👉 Алгоритм дій при епілептичному нападі:

✔ Поверніть людину так, щоби вона лежала на боку.
✔ Ослабте тісні елементи одягу: комірці, краватки, ремені.
✔ Підкладіть людині під голову щось м’яке: куртку, светр, рюкзак тощо, щоби уникнути травм.

    👉 Чого робити НЕ можна:

✘ Класти щось людині до рота. Тверді предмети можуть травмувати ротову порожнину чи навіть призвести до переломів щелепи. Проковтнути язик фізично неможливо, проте він може перекрити дихальні шляхи — саме тому радять повернути потерпілого на бік.
✘ Намагатися зупинити напад. Ви все одно не зможете припинити судоми — вони продовжуватимуться. Тож дайте нападу минути самостійно.

    Більшість нападів триває не більше двох хвилин, тож залишайтеся поряд із людиною і спостерігайте за її станом. Якщо він не покращується довше 5 хвилин — телефонуйте 103.

     👉 Терміново викликати «швидку» під час нападу також потрібно у випадках, якщо:

✔ Людина має епілептичний напад вперше у житті.
✔ Напади трапляються надто часто: коли людина навіть не встигає прийти до тями у проміжку між ними.
✔ Людина травмувалася через напад.
✔ Напад стався у воді.
✔ Напад стався у вагітної.
✔ Напад стався у людини, що має цукровий діабет.

    👉 Що ще треба знати про епілепсію?

    Іноді епілептичні напади супроводжуються незначними порушеннями пам’яті, втратою свідомості або контролю за функціями кишківника чи сечового міхура. Вони також різняться за частотою: від декількох випадків на день (інтенсивні) до декількох епізодів на рік чи рідше. Загалом, понад 70% людей з епілепсією контролюють напади за допомогою ліків.

    Якщо напад стався лише один раз, це ще не свідчить про епілепсію: 5-10% людей переживали це одноразово протягом життя.

Мінімізація ризику розвитку захворювань

      Для вас це може бути несподіванкою, але «звичайні» гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) вбивають майже 2 мільйони людей на рік. Це – четверта за поширеністю причина смерті у світі. Пневмококова пневмонія та сезонний грип залишаються основними проявами ГРВІ.

      👉 Саме зараз, під час постійних відключень світла і тепла, коли на вулиці і в оселі холодно, важливо памʼятати про те, як мінімізувати ризик розвитку захворювань та що робити, якщо ви все ж захворіли.

Як відрізнити грип від COVID та ГРВІ

Як харчуватися під час війни, щоб зберегти здоров'я?

Раціональне, здорове харчування є важливим питанням

Правильно організоване, поживне, багате на вітаміни харчування – добрий засіб зміцнення організму.
В повсякденному харчуванні обов’язково мають бути: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, клітковина, вода. Той, хто дбає про своє здоров’я, має дотримуватись трьох принципів здорового харчування: помірність, різноманітність, збалансованість.

Помірність – щоб калорійність раціону не перевищувала енергетичних витрат організму.

Різноманітність – передбачає споживання продуктів усіх основних груп (хліб і крупи; овочі та фрукти; м’ясо та молочні вироби).

Збалансованість – означає правильне співвідношення цих груп продуктів.

Вітаміни й мінерали легко руйнуються у процесі обробки їжі, тому так важливо щодня їсти хоча б трохи сирих овочів і фруктів. Найпоширенішими з вітамінів є:

вітамін А сприяє росту, потрібен для нормального зору. Його багато у моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі.

вітаміни групи В необхідні для розумової і фізичної праці. Містяться вони у житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі.

вітамін С запобігає застуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту. Багато його в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, шипшині, часнику, лимонах, чорній смородині.

вітамін D зміцнює кістки. Міститься в молоці, печінці, житньому хлібі, яйцях, риб’ячому жирі.

Список продуктів, багатих на вітаміни: що потрібно ввести в раціон
Завдяки здоровій і збалансованій їжі можна отримати безліч вітамінів.Однак найважливішими з них є А, В6, В12, С, D, Е і К. Їх дефіцит може призвести до різних захворювань і виснаження організму.Вітамін А

Вітамін, А присутній в продуктах тваринного походження (печінка, масло та яйця) у формі ретинолу, а в рослинній їжі (моркві, гарбузі, шпинаті та капусті) — в формі каротиноїдів.

Вітамін В6

Цілісне зерно, фундук, волоські горіхи, червоний перець, сардини і скумбрія є багатими джерелами вітаміну В6. Також він міститься в фруктових соках і сухофруктах.

Вітамін В12

Цей вітамін присутній тільки в продуктах тваринного походження. Його відносно високі рівні в молоці та молочних продуктах, а також яйцях, рибі, морепродуктах і м’ясі птиці.

Вітамін С

Найкращими джерелами вітаміну С є різні види овочів і фруктів, а також фруктові соки та смузі. У соку обліпихи, перцю, чорної смородини і петрушки особливо високий вміст. Але цитрусові, картопля, капуста, шпинат і помідори теж забезпечують гарний внесок.

Вітамін D

На відміну від інших вітамінів, є лише небагато продуктів, які постачають вітамін D. Жирна риба, така як лосось, оселедець і скумбрія, містять його найбільше. Також він присутній в печінці, яєчному жовтку і деяких їстівних грибах.

Вітамін Е

Цей вітамін міститься в рослинній олії, наприклад, оливковій або зародків пшениці. Також його багато в ягодах і горіхах (арахіс, мигдаль і фундук).

Вітамін D

Зелені овочі, такі як шпинат і броколі, містять відносно високий рівень вітаміну К. Іншими гарними джерелами є молоко і молочні продукти, а також пісне м’ясо, яйця та зернові продукти.

Потреба у вітамінах

Нижче представлені продукти, які можна їсти щодня, щоб задовольнити потреби в вітамінах. Однак потрібно мати на увазі, що на індивідуальні показники впливають стать, вік, зріст і рівень щоденної активності.

Вітамін А: 1 морква, 140 г кучерявої капусти, 140 г шпинату.

Вітамін В6: 1 банан, 125 г курячої грудки, 40 г волоських горіхів.

Вітамін В12: 150 г лосося, 1 скибочка сиру Емменталь.

Вітамін С: 1 апельсин, 1 ківі, 200 г полуниці.

Вітамін D: (при відсутності впливу сонячного світла 150 г оселедця, 160 г лосося.

Вітамін Е: 10 горіхів фундука, 1 скибочка цільнозернового хліба, 1 порція шпинату.

Вітамін К: 140 г кучерявої капусти, 1 порція шпинату, 1 порція цвітної капусти.Можливі наслідки дефіциту вітамінів

Наслідки дефіциту вітамінів дуже різні. Першими симптомами дефіциту вітаміну В12 можуть бути втома, виснаження та зниження працездатності. Якщо доросла людина приймає занадто мало вітаміну D, це призводить до порушення метаболізму кісткової тканини. Класичний дефіцит вітаміну С, відомий як цинга, практично не зустрічається в промислово розвинених країнах.

Однак при здоровій і збалансованій дієті в більшості випадків про це не доведеться турбуватися.

☝️Як надати домедичну допомогу, якщо людина втратила свідомість.

Втрата свідомості може бути спричинена багатьма факторами: зниження артеріального тиску, травма голови, отруєння, перевтома та інше.

Частіше втрата свідомості трапляється раптово, але інколи людина спершу може відчути нудоту, слабкість, запаморочення та інші симптоми.

#МОЗ публікує⬇ інструкцію, як надати домедичну допомогу у разі зомління.

📌Пам’ятайте головне: якщо ви побачили, що людина втратила свідомість, одразу викликайте бригаду екстреної медичної допомоги.

Ось іще корисна інформація до якої потрібно бути готовими у сьогоднішній непростий час.

ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 Термічні опіки — це пошкодження шкіри, що виникають через контакт із гарячим предметом або речовиною. Інтенсивність болю при термічних опіках часто залежить від ступеня тяжкості. Отриманий опік може викликати почервоніння, лущення шкіри, набряки та пухирі. Також може з’явитися блідість шкіри, а при глибоких опіках — навіть обвуглення тканин.

Перша допомога при термічних опіках
Припиніть контакт із джерелом. Зніміть гарячий, обгорілий одяг або одяг, що тліє, або тісні предмети на тілі, але не чіпайте речей, що прилипли до шкіри.
Охолодіть місце ураження прохолодною водою не менше 20 хв. Охолодження може бути ефективним протягом перших 3 год після ураження. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими і теплими. Припиніть охолоджувати, якщо температура тіла впала до 35 ºС.
Зателефонуйте 103, якщо опік поверхні площі тіла у дорослого 10%, а у дитини — 5%, або якщо з опіком пов’язана травма. Також за екстреною медичною допомогою потрібно негайно звертатися при опіках дихальних шляхів та органа зору.
Можете звернутися до вашого лікаря, якщо ви занепокоєні опіком.
Зверніть увагу на те, що охолодження повинно тривати більше ніж 20 хв, інакше ви не призупините термічний вплив.

Після того як ви охолодили місце опіку, накладіть стерильну пов’язку.

1) I ступінь (еритема) — почервоніння шкіри, набряклість і біль;

2) II ступінь (утворення пухирів) — сильний біль з інтенсивним почервонінням, відшаруванням епідермісу з утворенням міхурів, наповнених прозорою чи каламутною рідиною;

3) III ступінь — некроз усієї товщі шкіри з утворенням щільного струпу, під яким перебувають ушкоджені тканини;

4) IV ступінь (обвуглення) — виникає при впливі на тканини дуже високих температур (полум’я, розплавлений метал тощо); частіше при пожежах та аваріях на транспорті (ДТП), в літаках, нещасні випадки на шахтах; результат таких опіків — ушкодження м’язів, сухожиль, кісток.

Послідовність дій при наданні домедичної допомоги постраждалим з опіками немедичними працівниками така:
1) переконатися у відсутності небезпеки;

2) провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості, дихання;

3) викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;

4) якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочати проведення серцево-легеневої реанімації;

5) якщо у постраждалого опіки І і/або ІІ ступеня:

а) охолодити ділянку опіку прохолодною водою;

б) після охолодження накрити пошкоджену ділянку чистою вологою серветкою;

в) не слід спеціально проколювати пухирі; якщо пухирі розірвалися, накласти чисту, стерильну пов’язку;

6) якщо у постраждалого опіки ІІІ і/або ІV ступеня:

а) накрити місце опіку чистою, стерильною серветкою;

б) за наявності ознак шоку надати постраждалому протишокове положення;

7) не використовувати при опіках мазі, гелі та інші засоби до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

8) при опіках, викликаних хімічними речовинами, місце ураження постійно промивати чистою водою кімнатної температури до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

9) забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

10) при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги необхідно повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги.

Що не можна робити, якщо у вас термічний опік?
Не використовуйте для охолодження лід, адже він може викликати гіпотермію.
НЕ можна використовувати олію, сік алое, борошно, продукти тваринного походження при опіках.
Не використовуйте будь-які мазі до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

У наші неспокійні дні ми маємо готуватися до різного роду ситуацій і хоча б трішки ознайомлюватися з ними. Тож ось іще деяка корисна інформація для вас.
ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 Струс головного мозку – це легка травма голови, яка найчастіше виникає внаслідок удару, падіння або у будь-якій ситуації, коли голові надається певний прискорений рух з подальшим різким гальмуванням.

Струс – найбільш поширений вид травматичного ушкодження головного мозку.

Струс мозку характеризується короткочасним (до кількох хвилин) порушенням чи втратою свідомості (тривалість не перевищує 30 хвилин). Період втрати пам’яті (посттравматична амнезія – ПТА) охоплює період після травми, протягом якого у пацієнта пам’ять про поточні події не зберігається. Період ПТА не перевищує 24 години. Мінімальне травматичне ушкодження мозку не викликає втрату свідомості, а посттравматична амнезія після травми не перевищує 10 хвилин.

До інших ранніх симптомів струсу головного мозку відносять головний біль, запаморочення, нудоту й блювоту, недостатню обізнаність про оточення.

Симптоми можуть проявлятися одразу після травми голови або розвиватися поступово протягом кількох хвилин і до години. У наступні години та дні пацієнти також можуть скаржитися на зміну настрою та когнітивні порушення, чутливість до світла, шуму та порушення сну.

При струсі головного мозку зазвичай не потрібне лікування. Симптоми з мінімальним чи легким травматичним ушкодженням головного мозку зазвичай регресують, і пацієнти повертаються до роботи. До симптоматичної медикаментозної терапії входять: парацетамол та/або нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП) для лікування головного болю. Протягом перших днів варто утриматись від снодійних та інших седативних засобів.

Протягом 24–48 годин після травми необхідний спокій або хоча б відсутність навантажень. Надалі фізичне та розумове навантаження збільшують поступово. Після струсу головного мозку лікар може рекомендувати, щоб хтось залишився із вами протягом 12–24 годин для спостереження за будь-якими новими симптомами.

Пам’ятка людям, які перенесли струс головного мозку

Потрібен регулярний фізичний відпочинок, обов’язковий міцний сон. Уникайте важких фізичних вправ або надто великої фізичної активності, якщо це погіршує ваше самопочуття.

Відпочивайте розумово, уникайте занять, які потребують зосередженості або великої уваги, якщо вони погіршують ваше самопочуття – ви повернетеся до них, коли вам стане краще.

Ротавірусна інфекція – одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є Ротавірус людини

Для ротавірусної інфекції характерним є гострий початок: різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Також, може з’являтись нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні.

Ротавірусну інфекцію часто сприймають за ГРВІ.

Захворювання дуже заразне, відноситься до “хвороб брудних рук”. Джерелом ротавірусів є хвора людина. Передача відбувається контактно-побутовим шляхом або при вживанні в їжу інфікованих ротавірусом продуктів харчування.

Основну небезпеку являє собою зневоднення організму, що відбувається внаслідок частих блювоти та проносу.

📌Ротавірусна інфекція: «кишкова» інфекція, якій можна запобігти.

Перебування у місцях скупчення людей і обмежений доступ до чистої води є причинами появи «кишкових» захворювань. Майже всі вони легко передаються від людини до людини, а отже є особливо небезпечними під час війни.

Ротавірусна інфекція – одне з таких інфекційних захворювань. Її збудником є ротавірус. Ранніми ознаками ротавірусної інфекції є різке підняття температури і блювота, пізніше з’являється тривала діарея. Може також спостерігатися біль у животі.

#МОЗ публікує інформацію про те, як передається ротавірус, як проводити профілактику захворювання, а також як лікувати ротавірусну інфекцію⬇

Останнім часом ми мусимо бути готовими до різного роду ситуацій, тож ось і ще корисна інформація від МОЗ. ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦

МОЗ публікує способи очищення води самостійно☝🏻

Перед очищенням воду слід оцінити за кольором та запахом.

Спочатку потрібно набрати ⅓ пляшки та інтенсивно її потрясти. Якщо на поверхні є піна, така вода непридатна для споживання.

Після цього потрібно оцінити воду по запаху. За наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого неприємного запаху воду не можна використовувати для пиття.

Також вода не повинна бути забарвленою.
Потім можна приступати до її знезараження. Як саме? 👉🏻інфографіці МОЗ.

 Останніми днями все частіше лунають тривожні новини про можливе застосування Росією нервово – паралітичної зброї.

Ніхто вже не сумнівається в тому, що Росія здатна на все, тож варто знати головні правила, як діяти. Існує багато видів хімічної зброї , але ми розглянемо нервово – паралітичну отруйну речовину, а саме – ЗАРИН.

Хімічна атака зарином: як діяти у випадку отруєння?

Що це за речовина і як уберегтися від хімічної зброї?

ЗАРИН належить до фосфорорганічних бойових речовин нервово-паралітичної дії. На вигляд це рідина, при випаровуванні, газ без кольору та запаху, надзвичайно отруйна.

Як зарин потрапляє в організм людини?

Газ потрапляє в організм людини через шкіру, слизові оболонки ока та органів дихання.
Забруднений зарином одяг також несе загрозу, тому що випаровується та отруює людей довкола.
Зарин важчий за повітря, тому небезпека отруєння зарином вище в низинах, ще вища – в підвалах.
Швидкість дії зарину

Симптоми отруєння залежать від кількості отриманої дози зарину, швидкість дії – від того, яким чином ця хімічна зброя потрапила до організму.

Найшвидше ця бойова речовина діє при вдиханні парів, в такому випадку симптоми розвиваються від секунди до хвилини і наступає смерть.
Повільніше, якщо зарин потрапив в організм, наприклад, через отруєну воду чи коли отруйна речовина потрапляє на шкіру. Але це також дуже небезпечно.

Основні симптоми отруєння зарином?

В першу чергу людина, отруєна зарином відчуває:

– закладеність носа;

– сльозотечу;

– біль в очах, зір порушується, зіниці звужуються;

– сильне слиновиділення та пітливість;

– відчуття скованості в грудях, кашель;

– дихання пришвидшується;

– нудоту, блювання, діарею, біль в животі;

– надмірне сечовиділення;

-головний біль, слабкість, запаморочення;

– серцебиття пришвидшується або, навпаки, сповільнюється;

– тиск понижується або, навпаки, підвищується;

навіть мінімальна крапля зарину, яка потрапить на шкіру, може спричинити пітливість та посмикування м’язів в місці, де відбувся контакт.

Подальший перебіг отруєння супроводжується
сплутаністю
свідомості, яка закінчується судомами, конвульсіями, зупинкою дихання, паралічем та смертю.

Що робити при ураженні зарином?

Якщо ви носите окуляри, одягніть їх.
Якщо снаряд із зарином розірвався біля будинку, потрібно негайно зачинити вікна, двері, закрити всі вентиляційні отвори. Ні в якому разі не вмикати кондиціонер.
Не виходьте на вулицю одразу після атаки хімічною зброєю, термін дії більшості отрут сягає години. Потрібно дочекатись сповіщення що хімічна загроза минула, інформацію про шляхи безпечної евакуації.
Якщо вибух відбувся на вулиці, потрібно негайно залишити це місце, рухаючись проти вітру. Пересувайтеся потрібно швидко, але не бігти, щоб не прискорювати дихання. Бажано заховатись у найближчому приміщенні хоча б в автомобіль з піднятими вікнами.
Якщо ви зазнали хімічної атаки, потрібно якнайшвидше позбутися одягу. Зарин на одягу випаровується і становить небезпеку. Одяг не варто знімати через голову, краще розрізати та таким чином зняти його.
Після того, як зняли одяг, потрібно промити всі ділянки шкіри як контактували з отрутою водою, краще з милом. Чим більше, тим краще.
Очі також потрібно ретельно промити водою не менше 10 хвилин.
Не торкатися поверхонь, які можуть бути заражені зарином.
Штучна вентиляція легень, тим більше штучне дихання в такій ситуації неприпустиме.

Єдиний варіант при отруєнні зарином, як і іншою бойовою отрутою, звернутися до військових чи співробітників ДСНС, у яких є спеціальні протоколи дії на такі випадки

Сподіваюся, що дана інформація нам ніколи не знадобиться.
ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦

Фосфорні бомби: чим небезпечні та як захиститися?

Зброя, яку використовує росія у війні, яку розпочала проти України, є забороненою та смертельно небезпечною.
Їхнє використання забороняється Конвенцією ООН «Про негуманну зброю».
Чим саме так небезпечна фосфорна зброя та що робити, якщо отримали нею опіки?
Небезпека фосфорної зброї

Річ у тім, що фосфор при взаємодії з киснем дуже швидко самозаймається та спалахує
Горіння буде продовжуватися, допоки весь фосфор не вигорить або допоки не припиниться доступ до кисню.

Зброя, яку використовує росія у війні, яку розпочала проти України, є забороненою та смертельно небезпечною.
Їхнє використання забороняється Конвенцією ООН «Про негуманну зброю».
Чим саме так небезпечна фосфорна зброя та що робити, якщо отримали нею опіки?
Небезпека фосфорної зброї

Річ у тім, що фосфор при взаємодії з киснем дуже швидко самозаймається та спалахує
Горіння буде продовжуватися, допоки весь фосфор не вигорить або допоки не припиниться доступ до кисню.

Сам фосфор є дуже отруйним для людини: доза 0,1 р. може бути смертельною. Фосфорна зброя призводить до опіків дихальних шляхів, ураження кісток і кісткового мозку, змертвіння тканин та часто болісної смерті, особливо, якщо ви знаходились у закритому приміщенні

Як надати допомогу потерпілим від опіків білим фосфором

• НЕ МОЖНА торкатися пальцями фосфору на одязі або шкірі постраждалого, бо можливо зібрати частинки на вашій шкірі.

• За можливості занурить пошкоджену частину тіла у воду, адже у воді фосфор не горить. Якщо нема можливості занурити, поливайте або змочуйте водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.

• Обережно зніміть одяг, проте продовжуйте тримати місця ураження у воді.

• Використовуйте пінцет або щось інше, чим можна зняти фосфор та частини одягу.

• Далі треба обробити рану содовим розчином: 1 чайна ложка на 1 склянку води.

• Накладіть вологу пов’язку на рану. Бажано, змочену содовим розчином, або хоча б просто мокру.

• НЕ МОЖНА прикладати вату чи якусь пов’язку.

• НЕ МОЖНА використовувати перекис! Коли він розпадається, утворюється вода та кисень, а кисень викликає загоряння фосфору.

Якщо це отруєння парами фосфорного з’єднання: використовуйте будь-який сорбент (активоване вугілля, ентеросорбент, харчову глину, атоксил тощо). Далі давайте людині пити багато води, віддавайте перевагу лужним рідинам (молоко, лужні води без газу).

#МОЗ публікує інструкцію, що робити у разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві. Також надаємо інструкцію, яку першу допомогу слід надавати у разі отруєння хімікатами.

У разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві потрібно:
◾щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи;
◾заклеїти щілини у вікнах папером чи скотчем;
◾увімкнути телевізор чи радіо для отримання подальших вказівок;
◾попередити близьких про небезпеку та можливу евакуацію;
◾вимкнути побутові прилади та газ.

У разі евакуації візьміть з собою аптечку. Одягніться так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри. Використовуйте протигази або ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

Залиште приміщення, використовуючи сходи. На вулиці не біжіть, не торкайтеся ніяких предметів, не наступайте у калюжі. Не їжте і не пийте нічого.
У разі аварій з викидом хлору — намагайтеся пересуватися по підвищеннях, у разі викиду аміаку — низинами.

Якомога швидше залиште зону ураження, рухаючись поперек потоку повітря чи вітру.

Яку першу допомогу слід надавати у разі отруєння хімікатами — у інфографіці⬇

Ось уже 23 день ми перебуваємо у стані стресу, тривоги та відчуття небезпеки. Сподіваюся, що ці вправи проти стресу допоможуть трохи заспокоїтися і відволіктися від негативних думок та тривоги.
Все буде Україна! 

Національна служба здоров’я України надала рекомендації, котрі допоможуть втримати душевну рівновагу у такий непростий для нас час.

1. Відволікайтеся від новин. Важливо не думати про те, що ви не зможете змінити. Слідкуйте за сигналами тривоги та вчасно йдіть до сховища.
Обмежтеся виключно офіційними джерелами інформації.
2. По можливості не потрібно вживати стимулятори – каву, відмовтеся від енергетиків, оскільки вони негативно впливають не лише на фізичний стан, а й на психіку. Щоб зменшити ефект від адреналіну, краще пити чай.

3. Звертайте увагу на своє дихання – воно має бути спокійним, а тіло – не зажатим.

4. Якщо відчуваєте напруження, робіть дихальні вправи, зарядку.
Забезпечте собі комфорт настільки, наскільки це можливо. Пийте воду.
5. Підозрілість– це нормальні відчуття у цій ситуації.
6. Якщо приймаєте ліки, краще записуйте час, коли вживали їх в останній раз: памʼять ненадійна у стресовому стані

Ось ще кілька корисних порад від МОЗ України:

Add Your Heading Text Here