Безпечний інтернет

Можливості Інтернету безмежні. Його ресурси зростають з кожним днем, постійно з’являються нові сайти і величезна кількість інформації. На сьогоднішній день за допомогою Інтернету можна виконувати більшість операцій необхідних у повсякденному житті.

В даний час інтернет використовують більше 2,5 млрд осіб і ця кількість постійно зростає. До всесвітньої мережі вже підключено більшість розвинених держав, а можливості супутникового зв’язку показують, що у найближчому майбутньому інтернет буде проведений навіть у важкодоступні регіони. У світі, де глобалізація виходить на перші позиції в економічних, соціальних і політичних відносинах, неможливо уявити собі життя без цього універсального засобу зв’язку.

Можливості Інтернету унікальні, проте він  може мати і  негативний вплив на користувача. Тому за ініціативою Європейських некомерційних організацій European School.Net та Insafe Захід затверджено День безпечного інтернету (анг. Safen Internet Day), який у 2004 року відзначається у вівторок другого тижня лютого. Цього дня в багатьох країнах світу обговорюються: шляхи безпечного використання молоддю Інтернету, питання Інтернет-етики, загрози протизаконного контенту.

Цей день в Україні є одним із ключових для поширення ідей безпечного користування Інтернетом та сучасними цифровими технологіями. У 2012 році в Україні організовано Національний комітет Дня безпечного Інтернету

Після  п’яти років роботи було засновано Центр кращого Інтернету у 2017 році, для того, щоб щодня просувати безпечне використання цифрових технологій, розвиток та підтримку інформаційно-цифрового суспільства, просувати культуру та безпеку користування мережею Інтернет.

З цього часу  дані організації закликають  молодь до участі  у проведенні заходів щодо поширення безпечного Інтернету.

Рада Європи та ЄвроСоюз розробили спеціальну програму для зміцнення інформаційного суспільства в Україні в якій запропонували інформаційні ролики  та пам’ятки  для безпечного використання Інтернет ресурсів.

 

Відповідно до листа Департаменту освіти і науки України Львівської області  військової адміністрації №245 від 31.05.2023 р. та на основі наказу №90 від 08.06.2023 р. розроблено внутрішню інструкцію щодо використання онлайн-сервісів. З інструкцією ознайомлено всіх  членів колективу коледжу.

БРАМА - ОНЛАЙН ВАРТА УКРАЇНИ

Чому БРАМА?

 

Брама – це ворота, які захищають від небезпеки та закривають  нас від негативного впливу. 

В історії людства Брама виконувала найважливіші соціальні функції, одна з яких – оборонна, як захищені в’їзди в міста, фортеці, замки, садиби, на мости і шляхи. У середньовіччі Брама уособлювала все місто як захищену спільноту, що відображено в міській геральдиці багатьох українських міст, таких як: Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Рівне, Херсон та інших.

 

ПРОБЛЕМА

Війна відбувається не лише за територіальну цілісність, а й за інформаційний простір. Російська інформаційна експансія посилилась з початком повномасштабного вторгнення. Тобто, росіяни намагаються досягти власних національних інтересів методом беззбройного проникнення в інформаційну сферу.

Несвідоме споживання інформації та недостатній рівень інформаційної грамотності стали передумовами спільної для всіх українців проблеми – засилля ворожої пропаганди та фейків. Дезінформація в мережі негативно впливає на свідомість людей та хід війни в цілому, тому користувачі мережі Інтернет мають завжди бути обачними та вміти розпізнавати фейки, пропаганду та дезінформацію.

Щоденно, гортаючи стрічку у своїх соціальних мережах та месенджерах ми натикаємось на інформацію, яка на нашу думку є неправдивою або небезпечною. У свідомої людини виникає природнє бажання прибрати таку інформацію із медіа простору або заблокувати її поширення.  

 

УНІКАЛЬНІСТЬ

Ми перейшли від мрій до дій, та вирішуємо проблему кількісно та якісно. 

КІЛЬКІСНО зменшуємо медіаприсутність росіян. Ініціатив, які б вирішували проблему протистояння пропаганді, немає. В 2022 існували подібні проєкти в Telegram та Facebook, але, на жаль, припинили свою діяльність. Наша унікальність – це наявність бази ворожих ресурсів, можливість виявлення осередків пропаганди та їх блокування.

ЯКІСНО ми вчимо виявляти і недовіряти ворожому контенту.

Ми не займаємось ДДОС атаками, або іншими діями які потребують спеціальних знань та навичок, або спеціалізованого програмного забезпечення. Наразі є подібні ініціативи, але ми вважаємо за потрібне підсилити їх. Освітня частина проєкту спрямована, перш за все, на задоволення потреб учасників нашої спільноти та утримання їх мотивації на систематичне виконання дій з блокування. 

Для того, щоб бути частиною проєкту, користувачам достатньо мати мобільний телефон або компʼютер, та трохи часу, який користувач готовий приділити для важливої справи. 

 

РІШЕННЯ 

Для блокування того чи іншого джерела необхідно надсилати скарги і чим більше буде скарг, тим більша вирогідність того, що джерело буде заблоковано. Саме із цією метою ми пропонуємо нашим користувачам стати частиною «BRAMA». https://t.me/+rPL5V0CMx0NlOTky

Діяльність проєкту Брама направлена на захист медіа простору  від російської пропаганди, блокування каналів поширення дезінформації,  протиправного та забороненого контенту. Також, метою проєкту є покращення медіа-грамотності українців, зменшення впливу пропаганди на суспільство та популяризація безпечного поводження в мережі інтернет.

Що ми пропонуємо учасникам:

 1. можливість повідомити про джерело неприйнятного контенту, для подальшого масового надсилання скарг спільнотою та подальшим блокуванням такого джерела;
 2. допомогти заблокувати джерело неприйнятного контенту, шляхом долученості до масового надсилання скарг;
 3. отримати поради щодо медіа та кіберграмотності;
 4. бути поінформованим про небезпечні схеми шахрайств, які ширяться мережею;
 5. бути обізнаним, щодо фейків, які просувають вороги у наш медіапростір.

Також, ми пропонуємо нашим учасникам розважальний контент, який дозволить трішки відволіктись від виконання завдань та порадіти разом із нами успіхам українських військових та недолугим вчинкам нашого спільного ворога. 

 

ДОСЯГНУТІ РЕЗУЛЬТАТИ

На сьогодні в рамках проєкту функціонує Телеграм бот, який накопичує лінкі на джерела що необхідно заблокувати, телеграм канал де публікуються лінки для блокування спільнотою, Вайбер спільнота, та сторінки в соціальних мережах Фейсбук та Інстаграм.

З початку діяльності нашого проєкту, користувачі надіслали понад 140 тис. лінків на джерела, які на думку користувачів необхідно заблокувати.

Станом на січень 2024 року учасниками спільноти заблоковано понад 26 тисяч джерел поширення неприйнятного контенту. Як видно із статистики – роботи ще дуже багато і ми потребуємо допомоги нових небайдужих і активних учасників.

ЯКЩО ТИ НЕ МОЖЕШ ДОНАТИТИ СВОЇМИ СИЛАМИ АБО ФІНАНСАМИ, ТО МИ МОЖЕШ ДОНАТИТИ СВІЙ ЧАС!

        28.02.2024 року проведено виховний захід серед здобувачів освіти та викладачів коледжу щодо протидії кіберзлочинам.

       Завідувачка лабораторії інформаційних і комунікаційних технологій Оксана Буца ознайомила присутніх з проєктом “БРАМА- ОНЛАЙН ВАРТА УКРАЇНИ” та запропонувала стати його учасниками.

       Діяльність проєкту Брама направлена на захист медіа простору  від російської пропаганди, блокування каналів поширення дезінформації,  протиправного та забороненого контенту. Також, метою проєкту є покращення медіа-грамотності українців, зменшення впливу пропаганди на суспільство та популяризація безпечного поводження в мережі інтернет.

Проєкт потребує допомоги нових небайдужих і активних учасників!

Заходи щодо покращення цифрових навичок та особистої кібербезпеки

     20-23 листопада 2023 року здобувачі освіти та викладачі коледжу стали учасниками заходів щодо покращення цифрових навичок та особистої кібербезпеки. Роз’яснювальну роботу було проведено відповідно до проєктів Кіберполіції: “StopRussia|MRIYA!” та “Платіжна безпека: основні поради від Кіберполіції в рамках компанії”.

     Учасники заходів навчилися розпізнавати, уникати кризових ситуацій, адже цифрова грамотність і безпека в інтернеті – одна з найважливіших умов навчання та роботи.

Всеукраїнський онлайн-урок із кібербезпеки

     31 жовтня 2023 року Інститут спеціального звʼязку та захисту інформації КПІ ім. Ігоря Сікорського та Державна служба спеціального звʼязку та захисту інформації України провели всеукраїнський онлайн-урок із кібербезпеки для здобувачів освіти України.

     Здобувачі освіти коледжу стали учасниками змістовного онлайн-уроку із кібербезпеки.

На занятті було висвітлено наступні питання:

 • як атакують хакери, зокрема і російські, та яким чином можуть використати молодь для досягнення своїх цілей;
 • як захистити себе і своїх близьких від кіберзагроз;
 • чому кібергігієна – важлива;

Зустріч здобувачів освіти нашого коледжу із представниками кіберполіції за темою: "Інтернет шахрайство та кібербезпека в інтернеті"

     26 вересня 2023 року розпочався цикл зустрічей здобувачів освіти нашого коледжу із представниками кіберполіції за темою: “Інтернет шахрайство та кібербезпека в інтернеті” 

     Мета: запобігання та попередження вчиненню правопорушень в освітньому середовищі та створення безпечних умов навчання та викладання зокрема в умовах військової агресії проти України.

Кіберполіція попереджає про шахрайство. Будьте обережні

Національна поліція України попереджає про шахрайства!

Шахрайські дії різноманітні настільки, наскільки різноманітні відносини між людьми. Вони є наслідком обороту товарів, використання онлайн сервісів або банківських карт. Тому кожна сфера привертає до себе зловмисників, які постійно винаходять нові способи розкрадання грошей.

Проте існують загальні правила, які допоможуть не стати жертвою шахраїв.

 • здійснювати покупки тільки на перевірених сайтах
 • перевіряти URL-адресу ресурсу (домен)
 • не вводити конфіденційні дані, паролі та іншу інформацію, що може бути використана для підтвердження платежів
 • у разі купівлі на платформі оголошень уточнювати деталі угоди тільки в чаті цієї платформи і не переходити в сторонні месенджери
 • оминати повідомлення, які вимагають термінових дій або видаються надто привабливими не переходити за посиланнями від незнайомців.

Пам’ятайте, що шахраї грають на знанні психології та емоцій людини.

Пам’ятайте, що шахраї грають на знанні психології та емоцій людини.

Війна в Україні стала підґрунтям для поширення шахрайських схем, заснованих на вразливому емоційному стані та зловживанні вашою довірою.
При цьому кмітливість шахраїв виходить за рамки вже добре знайомих українцям афер, тож з’являються нові способи ошукування.
Національна поліція України розповідає про найпоширеніші схеми шахрайств та основні правила безпеки, які допоможуть викрити аферистів.

Продаж дешевих товарів«з рук в руки»

Якщо незнайомі люди прийшли до вас і пропонують купити дешеві товари – будьте насторожі. Це можуть бути шахраї! у такий спосіб вони намагаються дізнати- ся, де ви зберігаєте свої заощадження, а потім непомітно для вас викрасти гроші.

Пам’ятайте: «безкоштовний сир – тільки в мишоловці».

Що робити?

 1. Не пускайте незнайомців додому.
 2. Залучіть до розмови сусідів або зателефонуйте родичам: це може відлякати шахраїв.
 3. Якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.

«Грошова реформа»

Якщо до вас навідаються незнайомці і скажуть, що у зв’язку з проведенням грошової реформи треба замінити старі купюри на нові, знайте: це -100% шахраї. У такий спосіб вони намагаються привласнити всі ваші заощадження.

Що робити?

 1. Не довіряйте незнайомцям і не пускайте їх у свою домівку.
 2. Розкажіть про візит родичам.
 3. Завжди радьтеся з тими, кому довіряєте.
 4. Якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.

«Дзвінки від імені представників банків»

«Вашу карту заблоковано», «з вашого рахунку хочуть списати гроші», «нові правила під час воєнного стану» – зловмисники, які представляються співробітниками банку, використовують різні способи, аби отримати доступ до ваших банківських карток.
Як тільки невідомі просять надати номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії або ж ввести пароль, який надійшов у CMC, знайте: це – шахраї.
Пам’ятайте: навіть в умовах війни справжні співробітники банку ніколи не запитують таку інформацію.

Що робити?

 1. Покладіть слухавку.
 2. Повідомте про подію поліцейським за номером 102. «Ваш родич у біді»

Якщо вам телефонують (часто вночі або вранці) та повідомляють, що родич потрапив у біду, і просять передати гроші – це шахрайство. Зловмисники можуть видавати себе за сина/дочку,
онука/онучку, які начебто потрапили у біду (скоїли ДТП, опинилися у поліції тощо). П можуть представлятися лікарями або поліцейськими і пропонувати свою допомогу у вирішенні «проблеми» за винагороду, яка може станови-ти від тисячі до десятків тисяч гривень, а інколи –
навіть кілька тисяч доларів СШР.
Пам’ятайте: так діють шахраї!

Що робити?

 1. Покладіть слухавку.
 2. Перевірте, де ваш родич.
 3. Повідомте про подію поліцейським за номером 102.

«Соціальні виплати під час війни»

«Під час війни ви можете отримати соціальну допомогу» найчастіше шахраї надсилають смс-повідомлення про отримання різноманітних виплат від органів влади або благодійних фондів та просять надати таку інформацію: ваші анкетні дані, номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії.
Пам’ятайте: назвавши ці дані, ви надаєте шахраям доступ до вашого рахунку, тож вони можуть вкрасти всі ваші заощадження.

Що робити?

 1. Покладіть слухавку.
 2. Зверніться до своїх родичів або представників влади і перевірте, чи дійсно ви можете отримати такі виплати.
 3. Якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.

Виграші призів (авто, побутова техніка)

«Ви виграли автомобіль або побутову техніку»- не поспішайте виконувати всі настанови незнайомців. Зазвичай у надісланому смс вказаний номер, за яким можна отримати детальну інформацію. Коли телефонуєте, вам розповідають умови, які потрібно виконати, щоб отримати «приз». Як правило, вам пропонують сплатити 1% від вартості виграного товару. Але як тільки ви це зробите, незнаймці перестають виходити на зв’язок і зникають.

Пам’ятайте: так діють шахраї!

Що робити?

 1. Подумайте, чи брали ви участь у акціях чи конкурсах.
 2. Не перераховуйте гроші незнайомцям.
 3. Якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.

Проєкт Кіберполіції "StopRussia | MRIYA"

   Проєкт MRIYA (https://mriya.social/) –це ініціатива з протидії російським

окупантам в медіа-просторі, блокуванню ресурсів шахраїв та ресурсів, за

допомогою яких здійснюється збут наркотичних речовин.

    На сьогодні, це найбільша спільнота, яка успішно блокує та протидіє

російській агресії в Інтернеті.

    Екосистема «МРІЯ» створена для об’єднання проектів, які розроблені у

синергії Кіберполіції України та волонтерів, зокрема:

Бот «StopRussia | MRIYA» https://t.me/stopdrugsbot

Приймає інформацію про фейкові ресурси, котрі перевіряються нашими

модераторами та відправляються на блокування в Телеграм-канал.

Зібрано найбільшу кількість антиукраїнських ресурсів та профілів – більше 90 тис.

У розділі «Надіслати скаргу на ресурс» – кожен може долучитися до блокування

ресурсів окупанта. Вам буде надано випадкове посилання, а також текст скарги,

які постійно змінюються.

Канал «StopRussia | MRIYA» https://t.me/+wXRpHruz8do1MThi

Спільнота небайдужих українців, котрі блокують та протидіють російській

агресії в Інтернеті. Канал – це головна інструкція та засіб комунікації з

підписниками щодо блокування, а також платформа, де щоденно та систематично

надаються онлайн-завдання для підписників, актуальні новини та свіжа

інформація, у тому числі навчальні матеріали по кібергігієні.

Загалом заблоковано понад 22 тисячі ворожих ресурсів.

Сервіс StopFraudMriya (https://t.me/StopFraudMriya_bot) – сервіс для перевірки

інформації за номером телефону, банківської картки або банківського рахунку.

Виявляємо та знищуємо шахрайські схеми і руйнуємо плани зловмисників!

Сервіс «Scamfari» https://scamfari.com – сервіс, за допомогою, якого користувачі

мають можливість перевірити листи, повідомлення та інші електронні

повідомлення на наявність ознак шахрайства.