Безпечний інтернет
Можливості Інтернету безмежні. Його ресурси зростають з кожним днем, постійно з’являються нові сайти і величезна кількість інформації. На сьогоднішній день за допомогою Інтернету можна виконувати більшість операцій необхідних у повсякденному житті.
В даний час інтернет використовують більше 2,5 млрд осіб і ця кількість постійно зростає. До всесвітньої мережі вже підключено більшість розвинених держав, а можливості супутникового зв’язку показують, що у найближчому майбутньому інтернет буде проведений навіть у важкодоступні регіони. У світі, де глобалізація виходить на перші позиції в економічних, соціальних і політичних відносинах, неможливо уявити собі життя без цього універсального засобу зв’язку.
Можливості Інтернету унікальні, проте він може мати і негативний вплив на користувача. Тому за ініціативою Європейських некомерційних організацій European School.Net та Insafe Захід затверджено День безпечного інтернету (анг. Safen Internet Day), який у 2004 року відзначається у вівторок другого тижня лютого. Цього дня в багатьох країнах світу обговорюються: шляхи безпечного використання молоддю Інтернету, питання Інтернет-етики, загрози протизаконного контенту.
Цей день в Україні є одним із ключових для поширення ідей безпечного користування Інтернетом та сучасними цифровими технологіями. У 2012 році в Україні організовано Національний комітет Дня безпечного Інтернету
Після п’яти років роботи було засновано Центр кращого Інтернету у 2017 році, для того, щоб щодня просувати безпечне використання цифрових технологій, розвиток та підтримку інформаційно-цифрового суспільства, просувати культуру та безпеку користування мережею Інтернет.
З цього часу дані організації закликають молодь до участі у проведенні заходів щодо поширення безпечного Інтернету.
Рада Європи та ЄвроСоюз розробили спеціальну програму для зміцнення інформаційного суспільства в Україні в якій запропонували інформаційні ролики та пам’ятки для безпечного використання Інтернет ресурсів.
Відповідно до листа Департаменту освіти і науки України Львівської області військової адміністрації №245 від 31.05.2023 р. та на основі наказу №90 від 08.06.2023 р. розроблено внутрішню інструкцію щодо використання онлайн-сервісів. З інструкцією ознайомлено всіх членів колективу коледжу.
Заходи щодо покращення цифрових навичок та особистої кібербезпеки
20-23 листопада 2023 року здобувачі освіти та викладачі коледжу стали учасниками заходів щодо покращення цифрових навичок та особистої кібербезпеки. Роз’яснювальну роботу було проведено відповідно до проєктів Кіберполіції: “StopRussia|MRIYA!” та “Платіжна безпека: основні поради від Кіберполіції в рамках компанії”.
Учасники заходів навчилися розпізнавати, уникати кризових ситуацій, адже цифрова грамотність і безпека в інтернеті – одна з найважливіших умов навчання та роботи.
Всеукраїнський онлайн-урок із кібербезпеки
31 жовтня 2023 року Інститут спеціального звʼязку та захисту інформації КПІ ім. Ігоря Сікорського та Державна служба спеціального звʼязку та захисту інформації України провели всеукраїнський онлайн-урок із кібербезпеки для здобувачів освіти України.
Здобувачі освіти коледжу стали учасниками змістовного онлайн-уроку із кібербезпеки.
На занятті було висвітлено наступні питання:
- як атакують хакери, зокрема і російські, та яким чином можуть використати молодь для досягнення своїх цілей;
- як захистити себе і своїх близьких від кіберзагроз;
- чому кібергігієна – важлива;
Зустріч здобувачів освіти нашого коледжу із представниками кіберполіції за темою: "Інтернет шахрайство та кібербезпека в інтернеті"
26 вересня 2023 року розпочався цикл зустрічей здобувачів освіти нашого коледжу із представниками кіберполіції за темою: “Інтернет шахрайство та кібербезпека в інтернеті”
Мета: запобігання та попередження вчиненню правопорушень в освітньому середовищі та створення безпечних умов навчання та викладання зокрема в умовах військової агресії проти України.
Кіберполіція попереджає про шахрайство. Будьте обережні
Національна поліція України попереджає про шахрайства!
Шахрайські дії різноманітні настільки, наскільки різноманітні відносини між людьми. Вони є наслідком обороту товарів, використання онлайн сервісів або банківських карт. Тому кожна сфера привертає до себе зловмисників, які постійно винаходять нові способи розкрадання грошей.
Проте існують загальні правила, які допоможуть не стати жертвою шахраїв.
- здійснювати покупки тільки на перевірених сайтах
- перевіряти URL-адресу ресурсу (домен)
- не вводити конфіденційні дані, паролі та іншу інформацію, що може бути використана для підтвердження платежів
- у разі купівлі на платформі оголошень уточнювати деталі угоди тільки в чаті цієї платформи і не переходити в сторонні месенджери
- оминати повідомлення, які вимагають термінових дій або видаються надто привабливими не переходити за посиланнями від незнайомців.
Пам’ятайте, що шахраї грають на знанні психології та емоцій людини.

Пам’ятайте, що шахраї грають на знанні психології та емоцій людини.
Війна в Україні стала підґрунтям для поширення шахрайських схем, заснованих на вразливому емоційному стані та зловживанні вашою довірою.
При цьому кмітливість шахраїв виходить за рамки вже добре знайомих українцям афер, тож з’являються нові способи ошукування.
Національна поліція України розповідає про найпоширеніші схеми шахрайств та основні правила безпеки, які допоможуть викрити аферистів.
Продаж дешевих товарів«з рук в руки»
Якщо незнайомі люди прийшли до вас і пропонують купити дешеві товари – будьте насторожі. Це можуть бути шахраї! у такий спосіб вони намагаються дізнати- ся, де ви зберігаєте свої заощадження, а потім непомітно для вас викрасти гроші.
Пам’ятайте: «безкоштовний сир – тільки в мишоловці».

Що робити?
- Не пускайте незнайомців додому.
- Залучіть до розмови сусідів або зателефонуйте родичам: це може відлякати шахраїв.
- Якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.
«Грошова реформа»
Якщо до вас навідаються незнайомці і скажуть, що у зв’язку з проведенням грошової реформи треба замінити старі купюри на нові, знайте: це -100% шахраї. У такий спосіб вони намагаються привласнити всі ваші заощадження.
Що робити?
- Не довіряйте незнайомцям і не пускайте їх у свою домівку.
- Розкажіть про візит родичам.
- Завжди радьтеся з тими, кому довіряєте.
- Якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.

«Дзвінки від імені представників банків»
«Вашу карту заблоковано», «з вашого рахунку хочуть списати гроші», «нові правила під час воєнного стану» – зловмисники, які представляються співробітниками банку, використовують різні способи, аби отримати доступ до ваших банківських карток.
Як тільки невідомі просять надати номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії або ж ввести пароль, який надійшов у CMC, знайте: це – шахраї.
Пам’ятайте: навіть в умовах війни справжні співробітники банку ніколи не запитують таку інформацію.

Що робити?
- Покладіть слухавку.
- Повідомте про подію поліцейським за номером 102. «Ваш родич у біді»
Якщо вам телефонують (часто вночі або вранці) та повідомляють, що родич потрапив у біду, і просять передати гроші – це шахрайство. Зловмисники можуть видавати себе за сина/дочку,
онука/онучку, які начебто потрапили у біду (скоїли ДТП, опинилися у поліції тощо). П можуть представлятися лікарями або поліцейськими і пропонувати свою допомогу у вирішенні «проблеми» за винагороду, яка може станови-ти від тисячі до десятків тисяч гривень, а інколи –
навіть кілька тисяч доларів СШР.
Пам’ятайте: так діють шахраї!
Що робити?
- Покладіть слухавку.
- Перевірте, де ваш родич.
- Повідомте про подію поліцейським за номером 102.

«Соціальні виплати під час війни»
«Під час війни ви можете отримати соціальну допомогу» найчастіше шахраї надсилають смс-повідомлення про отримання різноманітних виплат від органів влади або благодійних фондів та просять надати таку інформацію: ваші анкетні дані, номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії.
Пам’ятайте: назвавши ці дані, ви надаєте шахраям доступ до вашого рахунку, тож вони можуть вкрасти всі ваші заощадження.

Що робити?
- Покладіть слухавку.
- Зверніться до своїх родичів або представників влади і перевірте, чи дійсно ви можете отримати такі виплати.
- Якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.
Виграші призів (авто, побутова техніка)
«Ви виграли автомобіль або побутову техніку»- не поспішайте виконувати всі настанови незнайомців. Зазвичай у надісланому смс вказаний номер, за яким можна отримати детальну інформацію. Коли телефонуєте, вам розповідають умови, які потрібно виконати, щоб отримати «приз». Як правило, вам пропонують сплатити 1% від вартості виграного товару. Але як тільки ви це зробите, незнаймці перестають виходити на зв’язок і зникають.
Пам’ятайте: так діють шахраї!
Що робити?
- Подумайте, чи брали ви участь у акціях чи конкурсах.
- Не перераховуйте гроші незнайомцям.
- Якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.

Проєкт Кіберполіції "StopRussia | MRIYA"
Проєкт MRIYA (https://mriya.social/) –це ініціатива з протидії російським
окупантам в медіа-просторі, блокуванню ресурсів шахраїв та ресурсів, за
допомогою яких здійснюється збут наркотичних речовин.
На сьогодні, це найбільша спільнота, яка успішно блокує та протидіє
російській агресії в Інтернеті.
Екосистема «МРІЯ» створена для об’єднання проектів, які розроблені у
синергії Кіберполіції України та волонтерів, зокрема:
Бот «StopRussia | MRIYA» https://t.me/stopdrugsbot
Приймає інформацію про фейкові ресурси, котрі перевіряються нашими
модераторами та відправляються на блокування в Телеграм-канал.
Зібрано найбільшу кількість антиукраїнських ресурсів та профілів – більше 90 тис.
У розділі «Надіслати скаргу на ресурс» – кожен може долучитися до блокування
ресурсів окупанта. Вам буде надано випадкове посилання, а також текст скарги,
які постійно змінюються.
Канал «StopRussia | MRIYA» https://t.me/+wXRpHruz8do1MThi
Спільнота небайдужих українців, котрі блокують та протидіють російській
агресії в Інтернеті. Канал – це головна інструкція та засіб комунікації з
підписниками щодо блокування, а також платформа, де щоденно та систематично
надаються онлайн-завдання для підписників, актуальні новини та свіжа
інформація, у тому числі навчальні матеріали по кібергігієні.
Загалом заблоковано понад 22 тисячі ворожих ресурсів.
Сервіс StopFraudMriya (https://t.me/StopFraudMriya_bot) – сервіс для перевірки
інформації за номером телефону, банківської картки або банківського рахунку.
Виявляємо та знищуємо шахрайські схеми і руйнуємо плани зловмисників!
Сервіс «Scamfari» https://scamfari.com – сервіс, за допомогою, якого користувачі
мають можливість перевірити листи, повідомлення та інші електронні
повідомлення на наявність ознак шахрайства.